Højtemperatur silikonefedt 500 g – NSF H1
Farveløst universalfedt til metal, plast og gummi – fra -60 °C til +220 °C
Højtemperaturbestandigt silikonefedt til smøring og beskyttelse af metal, plast, gummi, glas og keramik. Produktet danner en tynd, farveløs smørefilm, som reducerer friktion, modvirker slitage og hjælper med at fjerne knirkelyde. Den antistatiske virkning bidrager samtidig til at begrænse ophobning af statisk elektricitet.
Silikonefedtet er modstandsdygtigt over for vand, kemikalier og store temperaturudsving. Det forebygger fastfrysning og plejer gummidele, så de bevarer deres smidighed og beskyttes mod udtørring og nedbrydning. Efter behandling får gummiet desuden en pæn glans.
Produktet er NSF H1-certificeret og kan derfor anvendes i maskiner og udstyr, hvor utilsigtet kontakt med fødevarer kan forekomme.
Egenskaber:
• Indhold: 500 g
• Temperaturområde: -60 °C til +220 °C
• Velegnet til metal, plast, gummi, glas og keramik
• Danner en tynd og farveløs smørefilm
• Reducerer friktion, knirkelyde og slitage
• Vand- og kemikaliebestandigt
• Antistatisk virkning
• Forebygger fastfrysning
• Plejer og beskytter gummikomponenter
• NSF H1-certificeret
